STANOVY
GOLF CLUB PODĚBRADY z. s.
Článek I
Úvodní ustanovení
GOLF CLUB PODĚBRADY z. s. (dále jen „spolek“) je samosprávný a dobrovolný svazek členů, fyzických osob provozujících sportovní, společenskou a výchovnou činnost. Spolek je právnickou osobou nadanou právní osobností a svéprávností a jeho právní poměry se řídí právem České republiky.
Článek II
Název spolku
Název spolku zní: GOLF CLUB PODĚBRADY z. s.
Článek III
Sídlo spolku
Spolek sídlí v Poděbradech.
Článek IV
Doba trvání spolku
Spolek se zakládá na dobu neurčitou.
Článek V
Znak a barvy spolku
- Znak tvoří zelený obdélník s červeným srdcem, v němž je vepsáno bílými písmeny GC, pod srdcem je umístěn nápis PODĚBRADY.
- Barvami spolku jsou zelená, červená a bílá.
Článek VI
Účel spolku
- Hlavním účelem spolku je vytváření podmínek k aktivnímu provozování golfové hry, včetně rozvoje a podpory golfové hry mládeže a zvláštního zaměření na výkonnostní golf.
- Spolek bude vyvíjet především tuto činnost:
- (a)rozvíjet a propagovat golfový sport jako prostředek aktivního odpočinku;
- (b)zajišťovat sportovní činnosti svých členů se zvláštním zřetelem na mládež a výkonnostní golf;
- (c)organizovat sportovní činnost v rámci zapojení do sportovních a tělovýchovných aktivit, vytvářet pro ni materiální a tréninkové podmínky;
- (d)vytvářet ekonomickou základnu pro plnění svých cílů, a to zejména vlastní činností;
- (e)budovat, provozovat a udržovat golfové hřiště a jiná zařízení, která vlastní nebo užívá;
- (f)vést své členy a ostatní účastníky k dodržování základních etických, estetických a mravních pravidel;
- (g)hájit zájmy svých členů uvnitř i navenek, za tímto účelem spolupracovat s ostatními korporacemi i jednotlivci; a
- (h)rozšiřovat nabídku služeb souvisejících s provozováním a rozvojem golfového sportu.
Článek VII
Vedlejší činnost
- Vedle hlavní činnosti může spolek vyvíjet též vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, je-li její účel v podpoře hlavní činnosti nebo v hospodárném využití spolkového majetku.
- Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku.
- Spolek provozuje zejména tyto vedlejší činnosti:
- (a)pořádání sportovních, kulturních a společenských akcí;
- (b)hostinská činnost;
- (c)výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona; a
- (d)pronájem nemovitostí, bytových a nebytových prostor.
Článek VIII
Členství
- Členem spolku se může stát každá fyzická osoba, která souhlasí s posláním spolku a která přistoupí ke stanovám spolku, projeví zájem o členství podáním písemné přihlášky a uhradí vstupní poplatek. Výši vstupního poplatku stanoví valná hromada na návrh výboru spolku. Pro vznik hlasovacího práva na valné hromadě musí být uhrazen vstupní poplatek v plné výši.
- Pro určení věku stávajícího nebo vstupujícího člena se počítá věk, který člen dosáhne v kalendářním roce, na který je příslušný členský poplatek předepsán.
- Spolek má tyto druhy členství:
- Základní členství – toto členství má takový člen spolku, který byl přijat za člena spolku a zcela uhradí vstupní poplatek. Základní členství mají rovněž všichni členové spolku, kteří uhradili vstupní poplatek před nabytím účinnosti těchto stanov podle dosavadních pravidel;
- Mládežnické členství – toto členství má takový člen spolku, který (i) byl přijat za člena spolku a (ii) nepřesáhl věk 18 let nebo je na základě předloženého dokladu studentem základní školy, střední školy nebo vysoké školy a zároveň nedosáhl věk 25 let, a (iii) zároveň uhradil roční členský poplatek. Vstupní poplatek člena s mládežnickým členstvím činí 0 Kč. Mládežnické členství mají rovněž všichni členové spolku, kteří splňují podmínky dle předchozí věty a staly se členy spolku před nabytím účinnosti těchto stanov podle dosavadních pravidel;
- Seniorské členství – toto členství má takový člen spolku, který (i) byl přijat za člena spolku, (ii) dosáhl věku 60 let, a (iii) uhradil zcela vstupní poplatek;
-
- Čestné členství – toto členství má takový člen, který (i) je považován za významnou osobnost sportovního, kulturního nebo politického života, nebo který se významným podílem zasloužil o rozvoj spolku a (ii) takové členství mu bylo uděleno výborem s předchozím souhlasem dozorčí rady.
- O přijetí za člena rozhoduje výbor spolku na základě přihlášky uchazeče. Na vznik členství není právní nárok.
- Člen prokazuje své členství ve spolku členským průkazem, který vydává Česká golfová federace a který člen obdrží po uhrazení ročních členských poplatků.
- Členské poplatky jsou základním projevem příslušnosti člena ke spolku, pro který představují nedílnou součást příjmů. Nestanoví-li valná hromada spolku jinak, jsou členové spolku povinni hradit následující poplatky:
- roční členský poplatek člena spolku se základním členstvím;
- roční členský poplatek člena spolku s mládežnickým členstvím do 15 let;
- roční členský poplatek člena spolku s mládežnickým členstvím nad 15 let;
- roční členský poplatek člena spolku se seniorským členstvím;
- roční členský poplatek člena spolku s čestným členstvím.
- Člen s Člen s mládežnickým členstvím se může stát členem se základním členstvím po zaplacení poplatku ve výši 1000,- Kč, pokud klub reprezentuje v soutěžích minimálně 5 let nebo je členem spolku více než 10 let a v plné výši uhradil roční členské poplatky a roční hrací poplatky odpovídající jeho druhu členství za dobu trvání jeho členství.
- Uhrazený roční členský poplatek umožňuje členu spolku mít práva a povinnosti člena spolku dle těchto stanov, zejména hlasovat na valné hromadě spolku a být členem orgánů spolku, a dalších vnitřních předpisů spolku. S uhrazením ročních členských poplatků členů s mládežnickým členstvím nebo členů s čestným členstvím se nepojí právo hlasovat na valné hromadě.
- V případě, že chce být člen oprávněn účastnit se golfové hry na hřišti provozovaném spolkem a účastnit se dalších sportovních, kulturních a jiných aktivit dle rozhodnutí výboru, je povinen uhradit roční hrací poplatek stejný pro všechny druhy členství vyjma čestného členství ve výši 1 500,- Kč, pokud zároveň uhradil roční členský poplatek.
- Roční členský poplatek a roční hrací poplatek je splatný do konce prosince roku předcházejícímu roku, na který jsou tyto poplatky hrazeny. V případě úhrady ročního členského poplatku po 31. 1. roku, na který je roční členský poplatek hrazen, se výše tohoto poplatku zvyšuje o 500,- Kč. V případě úhrady ročního členského poplatku po 31. 3. roku, na který je roční členský poplatek hrazen, se výše tohoto poplatku zvyšuje o 1 000,- Kč.
- Výbor spolku může úhradu ročních členských poplatků členu spolku snížit na 50% na základě žádosti člena, a to ze závažných, prokazatelných zdravotních nebo sociálních důvodů.
- Valná hromada může svým usnesením rozhodnout o vzniku dalších forem členství.
- Členství ve spolku je nepřenosné na druhou osobu. Členství ve spolku může přejít na osobu blízkou, kterou se rozumí manžel, manželka, rodič, dítě, bratr, sestra nebo vnuk, vnučka, za života člena nebo děděním, se souhlasem výboru spolku a po úplném zaplacení poplatku ve výši 1 000,- Kč.
- Členství ve spolku zaniká:
- (a)písemným oznámením člena o svém vystoupení, a to dnem doručení tohoto oznámení výboru spolku, přičemž již zaplacené roční členské poplatky, roční hrací poplatky a vstupní poplatek spolek nevrací;
- (b)nezaplacením ročního členského příspěvku, nebyl-li zaplacen ani do dvanácti (12) měsíců od jeho splatnosti;
- (c)v případě, že člen s mládežnickým členstvím nadále nesplňuje podmínky pro mládežnické členství;
- (d)vyloučením člena; a
- (e)úmrtím člena, nepřešlo-li na dědice ve smyslu odstavce 12 tohoto článku.
- Člena, který působí svou činností proti zájmům spolku nebo hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z těchto stanov, vnitřních předpisů a/nebo právních předpisů upravujících práva a povinnosti členů spolku a nezjednal nápravu ani po předchozí výzvě spolku, je výbor spolku oprávněn písemně předvolat k projednání jeho dalšího členství. Členovi, který se nedostavil, případně dostatečně nezdůvodnil své jednání, je výbor oprávněn členství pozastavit až do konání nejbližší valné hromady a valné hromadě navrhnout jeho vyloučení ze spolku. Pozastavením členství se rozumí dočasná ztráta veškerých práv vyplývajících z členství. Tento člen je povinen dále řádně hradit roční členské poplatky. Část ročních členských poplatků uhrazených za období, kdy bylo členství pozastaveno, se vrací. Člen, jehož vyloučení bude projednáváno, má právo na valné hromadě rozhodující o jeho vyloučení vystoupit se svojí obhajobou. Člen, proti kterému návrh na vyloučení směřuje, musí mít příležitost se s návrhem na vyloučení seznámit, žádat o jeho vysvětlení a uvést i doložit vše, co mu je k prospěchu. O podaném návrhu na vyloučení musí být člen vyrozuměn listinou, která se zasílá doporučeně na dodejku na poslední známou adresu člena sdělenou členem spolku a zároveň bude vyvěšena na vývěsce spolku po dobu šedesáti (60) dnů. Členství zaniká rozhodnutím valné hromady spolku o vyloučení. Rozhodnutí o vyloučení se doručí vyloučenému členu.
- Vyloučený člen spolku se může znovu stát členem spolku po uhrazení vstupního poplatku.
- Spolek vede seznam členů. Seznam členů je neveřejný. V seznamu členů budou evidovány tyto údaje:
- Jméno a příjmení;
- Datum narození;
- Adresa bydliště, případně adresa pro doručování;
- Emailová adresa a telefonní číslo;
- Druh členství;
- Den vzniku a zániku členství.
V případě změny těchto údajů je člen povinen informovat spolek o této změně bez zbytečného odkladu, nejpozději do třiceti (30) dnů od změny údajů. Spolek bude se členy komunikovat na základě kontaktních údajů uvedených v seznamu členů. Seznam členů může být uveřejněn na intranetu spolku, do kterého mají přistup jen členové spolku.
Článek IX
Práva a povinnosti členů
- Každý člen spolku je oprávněn, v rozsahu stanoveném těmito stanovami nebo dalšími předpisy spolku:
- (a)účastnit se na všech činnostech spolkového života;
- (b)volit a být volen do orgánů spolku;
- (c)diskutovat na valné hromadě, činit návrhy a podílet se na jejím rozhodování;
- (d)podílet se na výhodách, službách a aktivitách, které spolek svým členům poskytuje;
- (e)být informován o činnosti spolku a výsledcích jeho hospodaření;
- (f)vyjadřovat se k předloženým materiálům a dávat podněty k přezkoumání hospodaření dozorčí radě; a
- (g)účastnit se jednání orgánu, který jedná o záležitostech vztahujících se k jeho osobě.
- Každý člen spolku je povinen:
- (a)se vůči spolku a jeho členům chovat čestně, bezvýhradně dodržovat platný právní řád, stanovy a veškeré další interní předpisy a pokyny orgánů spolku a vždy hájit zájmy spolku a zájmy jeho členů;
- (b)řádně a včas platit vstupní poplatky, roční členské poplatky, roční hrací poplatky členů ve výši a ve splatnosti stanovené těmito stanovami nebo valnou hromadou;
- (c)účastnit se aktivně podle svých možností a schopností činnosti spolku, řádně, zodpovědně a plně v souladu se stanovami a platným právním řádem;
- (d)reprezentovat spolek navenek tak, že dodržuje právní předpisy, jedná v souladu s morálkou a dobrými mravy a dodržuje zásady slušného chování a chování fair play;
- (e)při sportovních soutěžích dodržovat právní řád, soutěžní řád České golfové federace a místní pravidla a jít příkladem v dodržování golfové a společenské etikety; a
- (f)vykonávat funkce, do kterých byl se svým souhlasem zvolen, s nezbytnou loajalitou, znalostmi a pečlivostí.
- Zneužije-li člen spolku hlasovací právo k újmě celku, rozhodne soud na návrh toho, kdo prokáže právní zájem, že k hlasu tohoto člena nelze pro určitý případ přihlížet. Toto právo zaniká, pokud návrh není podán do tří (3) měsíců ode dne, kdy k zneužití hlasu došlo.
- Poškodí-li spolek jeho člen nebo člen jeho orgánu způsobem, který zakládá jeho povinnost k náhradě a kterým byl poškozen i jiný člen spolku na hodnotě své účasti, a domáhá-li se náhrady jen tento člen, může soud škůdci i bez zvláštního návrhu uložit povinnost nahradit způsobenou škodu jen spolku, pokud to odůvodňují okolnosti případu, zejména pokud je dostatečně zřejmé, že se takovým opatřením vyrovná i škoda na znehodnocené účasti.
- Členové spolku neručí za dluhy spolku.
- Člen se základním nebo seniorským členstvím má v případě zrušení spolku s likvidací právo na likvidační zůstatek. Výše likvidačního zůstatku se stanoví poměrně mezi všechny členy s právem na likvidační zůstatek.
- Kdo přijme funkci člena voleného orgánu spolku, zavazuje se, že ji bude vykonávat s nezbytnou loajalitou i s potřebnými znalostmi a pečlivostí. Pečlivě a s potřebnými znalostmi jedná ten, kdo mohl při rozhodování v dobré víře rozumně předpokládat, že jedná informovaně a v obhajitelném zájmu spolku a při tom jedná s nezbytnou loajalitou.
- Každý člen, a to i bývalý, obdrží na svou žádost od spolku na jeho náklady potvrzení s výpisem ze seznamu členů obsahující údaje o své osobě, popřípadě potvrzení, že tyto údaje byly vymazány. Namísto zemřelého člena může o potvrzení požádat jeho manžel, dítě nebo rodič, a není-li žádný z nich, může o vydání potvrzení žádat jiná osoba blízká nebo dědic, prokáží-li zájem hodný právní ochrany. Každý člen má právo nahlédnout do seznamu členů v sídle spolku.
Článek X
Orgány spolku
- Spolek zřizuje tyto orgány:
- (a)valná hromada;
- (b)výbor; a
- (c)dozorčí rada.
Článek XI
Výkon působnosti valné hromady
- Valná hromada je nejvyšším orgánem spolku. Je tvořena shromážděním všech členů spolku.
- Řádnou valnou hromadu svolává výbor minimálně jednou (1) ročně. Pozvánka musí být odeslána všem členům nejpozději do třiceti (30) dnů před konáním valné hromady spolku. V pozvánce musí být uvedeny místo, čas a pořad zasedání valné hromady. Místo a čas zasedání se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnost členů se ho účastnit.
- Výbor spolku je dále povinen svolat valnou hromadu spolku v případě, že o to požádá alespoň čtyřicet (40) členů s hlasovacím právem nebo dozorčí rada. Výbor může valnou hromadu spolku svolat i z vlastního podnětu nebo podnětu předsedy či člena výboru. Valná hromada spolku se musí konat do osmi (8) týdnů od doručení žádosti či podnětu. V opačném případě je ten, kdo dal podnět, oprávněn svolat valnou hromadu sám na náklady spolku. Pořad zasedání valné hromady může být proti návrhu uvedenému v podnětu změněn jen se souhlasem toho, kdo podnět podal.
- Kdo zasedání valné hromady svolal, může je odvolat nebo odložit stejným způsobem, jakým bylo svoláno. Stane-li se tak méně než týden před oznámeným datem zasedání, nahradí spolek členům, kteří se na zasedání dostavili podle pozvánky, účelně vynaložené náklady dle doložených dokladů. Zasedání valné hromady může být odvoláno či odloženo jen na návrh nebo se souhlasem toho, kdo k němu dal podnět.
- Valná hromada je usnášeníschopná, pokud je přítomno alespoň šedesát (60) členů s hlasovacím právem nebo jejich zplnomocněných zástupců. Pokud není přítomen potřebný počet členů, po jedné (1) hodině čekání se valná hromada rozpustí a bude svolána náhradní valná hromada, nejdříve po uplynutí čtyř (4) týdnů a nejpozději do šesti (6) týdnů.
- Každý člen spolku s hlasovacím právem je oprávněn nechat se zastoupit na valné hromadě třetí osobou, a to na základě plné moci opatřené jeho podpisem.
- Není-li dále stanoveno jinak, jsou usnesení valné hromady přijímána nadpoloviční většinou hlasů přítomných členů s hlasovacím právem. Každý člen spolku s hlasovacím právem má jeden (1) hlas. Hlasování se provádí aklamací s výjimkou volby orgánů spolku, kdy se hlasuje tajným hlasováním.
- Do výlučné působnosti valné hromady patří zejména:
- (a)rozhodování o schválení a změně stanov;
- (b)rozhodování o vyloučení členů;
- (c)rozhodování o výši a splatnosti vstupních poplatků, ročních členských poplatků a ročních hracích poplatků členů;
- (d)schvalování zprávy o hospodaření a účetní závěrky za uplynulé období;
- (e)schvalování návrhu rozpočtu na příští období;
- (f)rozhodování o zrušení (likvidaci) a přeměně spolku (fúzi nebo rozdělení spolku);
- (g)rozhodnutí o jmenování likvidátora spolku;
- (h)rozhodování o roční odměně členů orgánů spolku;
- (i)rozhodování o převodu vlastnického práva nebo nabytí vlastnického práva k nemovitému majetku spolku, duševnímu vlastnictví spolku a k majetkovým účastem spolku v obchodních společnostech a o pronájmu pozemků spolku, na kterých se nachází golfové hřiště, s dobou pronájmu delší třiceti (30) dnů;
- (j)volí a odvolává členy výboru a dozorčí rady;
- (k)další záležitosti, které si valná hromada vyhradí k rozhodování.
- K přijetí rozhodnutí valné hromady podle čl. XI odst. 8 písm. (a), (f) a (i) těchto stanov je třeba souhlasu dvoutřetinové (2/3) většiny přítomných členů s hlasovacím právem.
- Každý člen spolku je oprávněn účastnit se zasedání valné hromady a požadovat i dostat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání valné hromady. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon uveřejnit zakazuje nebo jejichž prozrazení by spolku způsobilo vážnou újmu, nelze mu je poskytnout.
- Kdo zasedání valné hromady zahájí, ověří, zda je valná hromada schopna se usnášet. Poté zajistí volbu předsedy zasedání valné hromady a tříčlenné ověřovací komise, která dbá na regulérnost průběhu zasedání valné hromady, a tříčlenné volební komise, pokud předmětem zasedání valné hromady je volba členů orgánů spolku; volební komise organizuje a provádí volbu členů výboru a dozorčí rady.
- Předseda zasedání valné hromady vede zasedání valné hromady tak, jak byl jeho pořad ohlášen, ledaže se valná hromada usnese na předčasném ukončení zasedání nebo rozšíření pořadu jednání.
- Záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání valné hromady při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech členů spolku oprávněných o ní hlasovat.
- Z jednání valné hromady se pořizuje zápis, který vyhotovuje a svým podpisem ztvrzuje ověřovací komise. Zápis musí být vyhotoven a vyvěšen nejpozději do deseti (10) dnů od skončení zasedání valné hromady na informační tabuli spolku a na intranetu spolku přístupném jen členům spolku, pokud je takový systém zaveden. Nebude-li valnou hromadou ustanovena ověřovací komise, pořizuje zápis pověřený člen výboru spolku a tento zápis ověřuje dozorčí rada. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, kdo zasedání valné hromady předsedal nebo koho tím pověřila valná hromada. Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaké případné další činovníky valná hromada zvolila, jaká usnesení přijala a kdy byl zápis vyhotoven. Každý člen spolku může nahlížet do zápisů ze zasedání valné hromady kdykoliv v sídle spolku.
- Usnesení valné hromady jsou závazná pro všechny členy spolku i jeho orgány.
Článek XII
Výbor
- Statutárním orgánem spolku je výbor.
- Výbor je kolektivním orgánem a má pět (5) členů. Výbor rozhoduje o záležitostech spolku ve sboru.
- Všichni členové výboru jsou voleni valnou hromadou.
- Funkční období členů výboru je dvouleté.
- Člen výboru může být do své funkce zvolen opakovaně.
- Funkce člena výboru je neslučitelná s výkonem funkce člena dozorčí rady a se zaměstnaneckým nebo obdobným poměrem ke spolku.
- Na člena výboru se vztahují pravidla pro střet zájmů stanovená v ustanovení § 54 a n. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, v platném znění.
- Funkce člena výboru zaniká:
-
- uplynutím volebního období;
- smrtí nebo prohlášením za mrtvého;
- odvoláním; a
- odstoupením.
-
- Člen výboru může být z funkce odvolán valnou hromadou. Jeho funkce zaniká okamžikem odvolání nebo dnem uvedeným v usnesení o odvolání.
- Člen výboru může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí oznámit spolku písemně. Odstoupení je člen výboru povinen doručit usnášeníschopnému výboru, případně přednést ústně usnášeníschopné valné hromadě. Jeho funkce končí uplynutím třiceti (30) dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení z funkce spolku, neschválí-li výbor a/nebo valná hromada na žádost odstupujícího člena jiný okamžik zániku funkce.
- Zanikne-li v průběhu funkčního období některému členovi výboru jeho funkce, zvolí výbor, jehož počet členů neklesl pod polovinu, na jeho místo nového člena. Délka funkčního období nově zvoleného člena výboru se odvíjí od délky funkčního období člena, na jehož místo byl zvolen. Pokud však počet členů výboru zvolených valnou hromadou klesne pod jednu polovinu (½), nelze kooptovat další nové členy výboru a musí být svolána valná hromada spolku, jejímž předmětem jednání bude volba členů výboru.
- Výbor je usnášeníschopný, je-li na zasedání přítomna nadpoloviční většina členů výboru, tj. minimálně tři (3) členové.
- Každý člen výboru má jeden (1) hlas. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy výboru.
- Výbor rozhoduje hlasováním, a to prostou většinou hlasů přítomných členů.
- Připouští se hlasování výboru s využitím technických prostředků prostřednictvím přímého dvousměrného dálkového přenosu umožňujícího zvukově-obrazovou dvousměrnou komunikaci mezi členy výboru v reálném čase (např. videokonference).
- Za hlasování výboru se považuje i korespondenční hlasování. Usnesení výboru přijatá korespondenčním hlasováním jsou uvedena v zápise z jednání následujícího řádného jednání výboru spolku.
- Bližší podmínky rozhodování a průběhu distančního hlasování výboru, jakož i další otázky rozhodovací činnosti výboru určí jednací řád výboru, který výbor přijme.
- Zasedání výboru se konají podle potřeby, nejméně však jednou (1) za kalendářní měsíc.
- Každé další zasedání výboru může svolat kterýkoliv jeho člen.
- Termín a program zasedání výboru je svolávající člen výboru povinen oznámit ostatním členům výboru nejméně sedm (7) pracovních dnů přede dnem konání zasedání, neurčí-li jednací řád výboru jinak. Pozvánka se ostatním členům výboru zasílá elektronickou poštou, a to na adresu určenou každým členem výboru na jeho prvním (1.) (či dalším) zasedání nebo doporučeně poštou, na adresu trvalého bydliště, neurčí-li člen jinou adresu.
- Zasedání výboru se může konat i ve lhůtě kratší než sedm (7) pracovních dnů ode dne jeho oznámení ostatním členům výboru, vysloví-li tito s termínem zasedání výboru souhlas.
- Výboru náleží veškerá působnost, kterou stanovy, zákon nebo rozhodnutí orgánu veřejné moci nesvěří jinému orgánu spolku. Výbor zejména:
-
-
- svolává valnou hromadu členů;
- připravuje a předkládá valné hromadě zprávu o činnosti, zprávu o hospodaření včetně účetní závěrky a návrh rozpočtu na příští období;
- řídí činnost spolku a reprezentuje spolek navenek;
- volí předsedu a místopředsedu spolku na období dvou (2) let a odvolává je;
- vydává vnitřní předpisy v rámci svých pravomocí;
- provádí usnesení valné hromady spolku;
- navrhuje valné hromadě vyloučení členů;
- zajišťuje sportovní a hospodářskou činnost spolku;
- k zajištění činnosti spolku zřizuje výkonný aparát a rozhoduje o výši a způsobu jeho odměňování;
- může navrhnout roční odměnu členům výboru ke schválení valné hromadě;
- dbá o řádné hospodaření, využívání a údržbu majetku a sportovních zařízení spolku;
- rozhoduje o převodech vlastnictví, pronájmu majetku a jiných dispozicích s majetkem spolku, s výjimkou záležitostí vyhrazených k rozhodování valné hromadě uvedených v čl. XI. odst. 8 písm. (i) těchto stanov; a
- vede seznam členů spolku a provádí v seznamu členů zápisy a výmazy týkající se členství osob ve spolku.
-
- Ze schůze výboru se pořizuje zápis, který podepisuje předseda a minimálně další dva (2) členové výboru. Zápis je zaslán prostřednictvím elektronické pošty všem řádným členům spolku.
- Výbor může pověřit určitou jednotlivou činností osobu odlišnou od člena výboru, která bude zodpovědná za příslušný úsek činnosti spolku.
Článek XIII
Dozorčí rada
- Dozorčí rada je kontrolním orgánem spolku.
- Dozorčí rada je kolektivním orgánem a má tři (3) členy. Dozorčí rada rozhoduje ve sboru.
- Všichni členové dozorčí rady jsou voleni valnou hromadou.
- Funkční období členů dozorčí rady je dvouleté.
- Člen dozorčí rady může být do své funkce zvolen opakovaně.
- Funkce člena dozorčí je neslučitelná s výkonem funkce člena výboru a se zaměstnaneckým či obdobným poměrem ke spolku.
- Na člena dozorčí rady se vztahují pravidla pro střet zájmů stanovená v ustanovení § 54 a n. zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, v platném znění.
- Funkce člena dozorčí rady zaniká:
-
- uplynutím volebního období;
- smrtí nebo prohlášením za mrtvého;
- odvoláním; a
- odstoupením.
-
- Člen dozorčí rady může být z funkce odvolán valnou hromadou. Jeho funkce zaniká okamžikem odvolání nebo dnem uvedeným v usnesení o odvolání.
- Člen dozorčí rady může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí oznámit spolku písemně. Jeho funkce končí uplynutím třiceti (30) dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení z funkce spolku, neschválí-li valná hromada na žádost odstupujícího člena jiný okamžik zániku funkce.
- Zanikne-li v průběhu funkčního období některému členovi dozorčí rady jeho funkce, zvolí dozorčí rada na jeho místo nového člena. Délka funkčního období nově zvoleného člena dozorčí rady se odvíjí od délky funkčního období člena, na jehož místo byl zvolen.
- Zasedání dozorčí rady se konají podle potřeby, nejméně však čtyřikrát ročně. Zasedání dozorčí rady svolává její předseda.
- Dozorčí rada spolku dohlíží na činnost výboru spolku a přísluší jí:
-
-
- nahlížet do všech dokladů a záznamů týkajících se činnosti spolku;
- kontrolovat účetní agendu;
- kontrolovat, zda činnost výboru probíhá v souladu se stanovami a usneseními valných hromad a právními předpisy;
- kontrolovat účetní závěrky a plnění rozpočtu;
- informovat valnou hromadu o výsledcích své kontrolní činnosti formou výroční zprávy dozorčí rady;
- vyzvat výbor ke svolání mimořádné valné hromady;
- účastnit se zasedání výboru spolku.
-
- V rozsahu své působnosti může dozorčí rada či její pověřený člen nahlížet do dokladů spolku a požadovat od členů dalších orgánů spolku nebo od jeho zaměstnanců vysvětlení k jednotlivým záležitostem.
- O průběhu zasedání dozorčí rady a o jejich rozhodnutích se pořizuje zápis podepsaný jejím předsedou nebo pověřeným členem dozorčí rady spolku.
Článek XIV
Jednání za spolek
Spolek zastupují ve všech záležitostech vždy minimálně dva (2) členové výboru spolku společně, z nichž jeden (1) musí být buď předsedou, nebo místopředsedou spolku.
Článek XV
Hospodaření spolku
- Hospodaření spolku se vždy řídí platným právním řádem. Hospodaření, nakládaní s majetkem, resp. s celým jměním spolku, musí být vždy realizováno plně v souladu s platným právním řádem, stanovami a usnesením valné hromady.
- Spolek má právo nabývat majetek a další aktiva do svého vlastnictví.
- Spolek vede účetnictví v souladu s platnými právními předpisy.
- Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku.
- Zdrojem příjmů spolku jsou zejména:
-
- příspěvky členů;
- příjmy z tělovýchovné, kulturní a společenské činnosti; a
- příjmy z vlastní hospodářské (vedlejší) činnosti a dotací.
-
Článek XVI
Závěrečná ustanovení
- Tyto stanovy nabývají účinnosti jejich schválením valnou hromadou.
- Veškerá práva a povinnosti spolku a jejich členů neupravená těmito stanovami se řídí právním řádem České republiky, zejména zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění.